Mity i fakty dotyczące nauki języków obcych

Wiadomym jest, że nauka języka obcego najlepiej odbywa się poprzez interakcję z rówieśnikami, która generuje zdrową rywalizację, aż w końcu tak bardzo potrzebną do nauki – motywację. Z pewnością wszyscy nauczyciele zgodnie stwierdzą, że uczeń zmotywowany jest uczniem zdyscyplinowanym. Co, jeśli mamy do czynienia z nietypową jednostką, której praca w grupie, wystąpienia na forum i rozmowa z kolegami w klasie przysparza jedynie demotywację?

MIT: Zajęcia indywidualne = szybsza nauka

Niestety nie u wszystkich taka metoda pracy sprawdzi się doskonale. Konfrontacja ucznia z nauczycielem podczas zajęć indywidualnych najlepiej sprawdzi się w przypadku pracy z uczniami wybitnie zdolnymi, którym zwykłe tempo nie wystarcza lub słuchaczom z wyraźnymi brakami w materiale, którzy muszą nieco nadrobić.

FAKT: Nauka indywidualna przynosi 100% uwagi lektora

To, co nie podlega dyskusjom, to fakt, że podczas indywidualnej nauki języka obcego uwaga lektora jest w całości skupiona na jednym słuchaczu. Jednak dla każdego z nas, kto na co dzień ma do czynienia z większą grupą, taka forma nauki może nie być do końca naturalna.

MIT: Zróżnicowane tempo nauki w grupie

Często wydaje nam się, że najlepszą formą nauczania jest nieustanna kontrola naszego ucznia, a co za tym idzie ciągła pomoc i sprawdzanie go. Takie podejście może być jedną z metod podczas nauki języka obcego, ale nie powinno być dominujące. Nie warto bać się o słuchaczy. W każdym, chociażby najłagodniejszym usposobieniu, tkwi chęć rywalizacji i wygranej, dlatego będąc w grupie zdecydowanie szybciej da się zredukować wszelkie niedociągnięcia i braki.

FAKT: Zajęcia grupowe redukują występowanie bariery językowej

Mówi się, że w grupie zawsze raźniej. To wydawałoby się dość trywialne powiedzenie ma jednak swoją siłę i mądrość. Dowiedziono, że mając do wyboru pracę w grupie lub indywidualną, ponad połowa z nas wybrałaby działanie zbiorowe. Jednostka w grupie jest odważniejsza, a w przypadku nauki innego języka właśnie ta odwaga pozwala nam przekraczać swoje granice.

Z pewnością nie należy zapominać o tym, że aby dobrze nauczyć się danego języka, najważniejsze jest to, by poznać jego reguły gramatyczne i podstawowe słownictwo, ponieważ jedynie doskonała znajomość podstaw danego systemu językowego może zagwarantować swobodę w posługiwaniu się danym językiem obcym. Warto jednak wiedzieć o tym, że w codziennym porozumiewaniu się nie występuje potrzeba korzystania z bardzo rozbudowanych wypowiedzi. W trakcie nauki stawiajmy zatem przede wszystkim na interakcję i nieustanne zwalczanie bariery językowej.