Szkoła językowa dla seniorów. Ucz się języków i spełniaj marzenia

Dlaczego warto uczyć się języków obcych w starszym wieku? Naukowcy prowadzący badania nad procesem przyswajania języków skupiają się przede wszystkim na aspektach szybkości i skuteczności nauki w różnych fazach życia ludzkiego. Rzadziej badają korelację między nauką języków a jakością życia, czy poczuciem szczęścia poszczególnych osób. A szkoda, bo wyniki takich analiz mogłyby okazać się zaskakujące!

Czy to szkoła językowa, czy samodzielna praca, obie formy nauki języków obcych mają swoje zalety i obydwie mogą prowadzić do tego samego celu: zadowolenia z osiąganych sukcesów, nawet, jeśli są one niewielkie oraz poczucia szczęścia i spełnienia, jeśli uda nam się osiągnąć zamierzony cel: przyswoić sobie język obcy i móc swobodnie się nim porozumiewa. Czy to mało? Możliwość porozumienia z innym człowiekiem, poznania go i wymiany opinii może dostarczyć na prawdę wiele satysfakcji, niezależnie od wieku!

Gimnastyka mózgu

Wszystkie badania i studia naukowe wskazują jasno i jednoznacznie, że regularne przyswajanie wiedzy opóźnia proces starzenia się mózgu i przyczynia się do znacznie lepszego funkcjonowania w starszym wieku. Wie o tym zresztą każdy, kto kiedykolwiek się uczył: im więcej się uczymy, tym mózg jest lepiej wygimnastykowany, jest w lepszej kondycji i tym szybciej przyswajamy wiedzę. Po wakacjach mózg się rozleniwia i trudno nam wrócić do pełnej intelektualnej sprawności. Czy to szkoła językowa, czy samodzielna nauka, zbawienne skutki uczenia się są porównywalne.

Prawda czy mit?

Ale czy w dojrzałym wieku rzeczywiście wolniej się uczymy? Wiele osób, które przyswajają wiedzę przez całe życie – naukowcy czy specjaliści, którzy muszą wciąż się doskonali, żeby nadążyć za rozwojem swojej dziedziny, zdecydowanie zaprzeczyłoby temu twierdzeniu. Każdy, kto musi się uczyć lub doskonalić przez całe życie wie, że z czasem poznaje się coraz więcej technik mnemotechnicznych i narzędzi intelektualnych, które pozwalają coraz sprawniej i szybciej przyswajać sobie wiedzę.

Żyjesz dwa razy

Jak głosi popularne czeskie powiedzenie, „iloma językami mówisz – tyle razy żyjesz. Jeśli znasz tylko jeden, żyjesz tylko raz.”. Liczni uczeni, pisarze, poeci i filozofowie podkreślają, że każdy następny przyswojony język to kolejne życie, nowe spojrzenie na świat, nowa dusza. „Nauka nowego języka jest jak stanie się nowym człowiekiem” mówi słynny japoński pisarz Haruki Murakami.

Okno na świat

W czasach, gdy podróżowanie staje się coraz łatwiejsze, znajomość języków może je jeszcze bardziej ułatwić a przy tym uprzyjemni. Dzięki znajomości choćby podstaw języka kraju, do którego przybywasz, możesz z łatwością zyskać sympatię gospodarzy. Pomyśl tylko, jak wiele pozytywnych emocji budzą wśród Polaków obcokrajowcy, którzy nauczyli się choćby podstaw języka polskiego. Najlepszym sposobem na poznanie kraju, który się odwiedza, jest poznanie jego mieszkańców. A w tym najlepiej może pomóc znajomość języka.