Język angielski – czy to wystarczy?

Z pewnością większość z nas w dzisiejszych czasach zna chociaż podstawy języka angielskiego, jest w stanie w większości zrozumieć ten system i porozumieć się w nim na poziomie średnio zaawansowanym. Obecnie nie sposób obejść się bez zwrotów i sformułowań przekopiowanych z tego systemu językowego, chociażby pracując dla jednej z brytyjskich lub amerykańskich firm. Dla większości z nas zatem, język angielski staje się niekiedy niemal drugim językiem ojczystym. Warto zastanowić się jednak, czy jego znajomość nam wystarczy?

Języki na topie

Język angielski opanował cały świat i właśnie dlatego, że system ten posiada tak szerokie oddziaływanie, należy znać go doskonale. O tym, że stanowi podstawę komunikacyjną w większości krajów na świecie wiemy. Warto jednak poznać inne systemy, by poszerzyć swoje horyzonty i podnieść kwalifikacje. Coraz częściej mówi się o tych kilku obcych językach, które już niedługo mogą dogonić wszędobylski angielski. Do tych systemów zalicza się język hiszpański, którym obecnie mówi bez mała połowa świata, język chiński, dzięki któremu będziemy mogli realizować wpływowe interesy oraz języki skandynawskie i wychodzący z cienia – język japoński.

Języki obce – świat stoi otworem

Pokolenie, które posiadało obowiązkowy język angielski w szkole, z pewnością świetnie poradzi sobie w przypadku podjęcia pracy większości krajów świata. Niestety obecnie znajomość tylko tego języka, nie jest już tak doceniana, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. W dobie panującej mody na regionalizmy, dialekty, aż w końcu języki ojczyste, jedną z dodatkowych umiejętności podczas przeprowadzki za granicę, będzie zatem opanowanie lokalnego systemu komunikacji.

Pewność siebie dodaje nam odwagi, dlatego też warto dać sobie szansę na lepsze funkcjonowanie nie tylko w swoim kraju, ale również poza jego granicami, na przykład za pomocą właściwego porozumiewania się w zróżnicowanych językach. Dla każdego, kto wcześniej odważył się wziąć los w swoje ręce i dać sobie możliwość na zrozumienie otaczającego go, nieco innego świata, rozumienie i rozmowa z pewnością stały się o wiele łatwiejsze.