Kiedy zaczynamy uczyć się języka wszystko wydaje się takie nowe i piękne. Jesteśmy podekscytowani tym, czego możemy się nauczyć i co jeszcze odkryć. Po czasie jednak, kiedy nauka języka staje się codziennością łatwo wpaść w pewne pułapki, które nieco powstrzymują nas przed rozwojem. Jakie to pułapki?
Strach przed mówieniem
Możesz znać setki, a nawet tysiące słów i wiele struktur gramatycznych oraz wyjątków i…bać się odezwać. Dlaczego? Bo czujesz, że nadal nie jesteś gotowy i potrzebujesz nauczyć się jeszcze tych kilku zagadnień gramatycznych, dosłownie kilku i wtedy będziesz już rozmawiać bez najmniejszego problemu. To niestety dość krzywdzące dla Twojego rozwoju. Jeśli nie będziesz weryfikować tego, czego się uczysz, nie wyłapiesz wielu błędów czy nie dodasz do swojego słownika nowych, ciekawych, a czasem częściej używanych zwrotów. Dodatkowo dzięki mówieniu cały czas ćwiczysz – werbalizujesz myśli i pozwalasz swojemu umysłowi lepiej utrwalać wiedzę.
Brak zdefiniowanego celu nauki
Z racji tego, że język przez bardzo długi czas na początku naszej edukacji jest obowiązkowy. Wyrabia to niestety często podejście traktowania tego języka jako zwyczajny, mało potrzebny przedmiot, który trzeba tylko zaliczyć. Są jednak osoby, które już na takim etapie do nauki podchodzą niezwykle świadomie, mają wyznaczony cel – na przykład zagraniczny wyjazd na wakacje, i to pomaga im trzymać w ryzach systematyczność i rozwój. Wiedzą po co się uczą i ile jeszcze przed nimi, by ten jasny cel osiągnąć. Jeśli uczymy się języka dla samej nauki to również nic złego! Warto jednak wyznaczać sobie nawet małe cele, ponieważ im bardziej sprecyzujemy po co nam ta wiedza, tym łatwiej będziemy mogli zweryfikować postęp i czuć radość z nauki.
Brak cierpliwości
Na początku mamy jej dużo, bo wszystko jest nowe, a wchodzenie na kolejne levele nauki jest bardzo proste. Do czasu. Od pewnego poziomu w każdym języku postęp jest słabiej zauważalny i jest to absolutnie normalne. Wtedy często pojawia się zrezygnowanie i niecierpliwość. Może się nawet zdarzyć, że porzucisz wtedy naukę. Jeśli czujesz, że materiał wymyka się spod kontroli, może warto skorzystać ze szkoły językowej lub zwyczajnie zajęć indywidualnych z lektorem? Jak znaleźć takie miejsce? Wystarczy wpisać w Google „angielski korepetycje” – na przykład i zobaczyć interesujący nas region oraz opinie.